Bajkoterapia

Naklejki els do legitymacji studenckiej, Szkoła Możliwość komentowania Bajkoterapia została wyłączona 25

nauka (50)Jedną z rodzajów terapii wykorzystywaną do pracy z dziećmi jest bajkoterapia. Stosuje się ją najczęściej u dzieci w wieku od czterech do dziewięciu lat. Dzięki niej możemy pomagać dzieciom oswajać swoje uczucia i emocje, Dziecko utożsamia się z bohaterem, uczy pokonywać przeszkody. Czytając dziecku określone historie, pomagamy mu w wielu trudnych dla niego sytuacjach.Dziecko uczy się odpowiednich zachowań, edukacja tego typu może bardzo pomóż. Bajki o charakterze terapeutycznym przedstawiają historie, w których bohaterowie przeżywają różne trudności, emocje, lęki. Można wyróżnić trzy rodzaje bajek: relaksacyjne, psychoedukacyjne, psychterapeutyczne. Bajki relaksacyjne mają wprowadzić dziecko w stan odprężenia i uspokojenia. Bajki psychoedukacyjne uczą właściwego postępowania a psychoterapeutyczne ukazują pozytywne emocje, pokazują jak radzić sobie z lękami. Czytając dziecku, rozwijamy jego wyobraźnię a zarazem wprowadzamy w świat, pokazujemy trudne sytuacje i sposoby radzenia sobie z nimi.

Bajkoterapia