Konkursy szkolne a rozwój dziecka

Edukacja Możliwość komentowania Konkursy szkolne a rozwój dziecka została wyłączona 12

nauka (36)Konkursy realizowane w szkołach i placówkach oświatowych, mają na celu rozwój twórczości uczniów, zainteresowań danymi dziedzinami, np. plastyką, matematyką czy czytelnictwem. W ocenianiu konkursów np. plastycznych brana pod uwagę jest oryginalność, pomysłowość, estetyka. Konkursy plastyczne, rękodzielnicze uczą wrażliwości na piękno, umożliwiają poszukiwanie nowych technik i metod pracy. Mobilizują uczniów do działania, zachęcają do rywalizacji. Edukacja daje możliwość realizacji siebie, rozwój samodzielności, cierpliwości, staranności. Osiąganie sukcesów wiąże się z satysfakcją i uznaniem, wzmacnia poczucie własnej wartości. Konkursy przedmiotowe pozwalają rozwijać zainteresowania określonymi dziedzinami, jak np. historia, matematyka, chemia. Udział w nich daje okazję do ukierunkowanej, samodzielnej pracy. Konkursy wyzwalają w dzieciach i młodzieży twórczą energię. Ważne jest oczywiście nagradzanie uczniów, nie tylko tych najlepszych. Nawet drobne wyróżnienie potrafią wzmocnić poczucie wartości niejednego ucznia. Konkursy, turnieje nie powinny wiązać się tylko z rywalizacją i chęcią zwycięstwa ale również z dobrą zabawą.

Konkursy szkolne a rozwój dziecka