Malta – historia

Coaching Zielona Góra Możliwość komentowania Malta – historia została wyłączona 1

Około 800 p.n.e. założyli tu swoje osiedla Fenicjanie, a 300 lat później wyspę zdobyli Kartagińczycy. W 257 p.n.e. miał miejsce pierwszy atak Rzymian i w 218 p.n.e. Malta stała się częścią Imperium Rzymskiego. W 60 n.e. u brzegów wyspy, na mieliźnie, rozbił się statek przewożący do Rzymu, jako więźnia św. Pawła, który nawrócił Maltę na chrześcijaństwo. W 395 po rozpadku Imperium Rzymskiego wyspa znalazła się we władaniu Cesarstwa Wschodniego ze stolicą w Konstantynopolu. W 870 została zdobyta przez Arabów, a w 1090 przez Normanów i przyłączona do księstwa, a następnie Królestwa Sycylii. W 1530 cesarz Karol V Habsburg przekazał wyspę jako lenno wydalonemu z Rodos zakonowi Kawalerów Maltańskich. 18 maja 1565 rozpoczął się atak liczącej około 40 tys. wojownikow armii tureckiej. Obrońcom, w skład których wchodzi kilkuset rycerzy zakonnych, 2 tys. żołnierzy hiszpańskich i około 6 tys. cywilow, udaje się ten atak całkowicie odeprzeć prawie cztery miesiące później, 8 września (Wielkie Oblężenie Malty). Dla uczczenia zwycięstwa Wielki Mistrz Jean Parisot de la Valette powolal do zycia w 1566 miasto, nazwane od jego nazwiska Valletta. Miasto to stało się później stolicą Malty. W 1798 plynaca do Egiptu (54 tys.) flota francuska zaatakowała i zdobyła Malte. Napoleon Bonaparte nakazał rycerzom zakonu w ciągu kilku dni opuścić wyspe. Po kilku miesiącach niezadowoleni z rządów francuskich mieszkańcy wyspy wzniecili powstanie i wspomagani przez Króla Sycylii i Brytyjczyków w 1800 zmusiły wojska francuskie do poddania się. Malta przeszła pod protekcję Wielkiej Brytanii.

Trwający od 1814 do 1815 kongres wiedeński uznal Maltę kolonią brytyjską. Wyspa stała się brytyjskim „niezatapialnym lotniskowcem” i bazą lodzi podwodnych w czasie II wojny światowej stwarzając poważne zagrożenie dla transportow zapasow dla wojsk Osi w Afryce Północnej sama wymagając takich dostaw. Wojska osi atakowaly wyspę niszcząc konwoje z zapasami płynące do Malty, nieustannie ją bombardując oraz zastawiając minami. Spowodowało to czasową utratę przez aliantów możliwości podejmowania działań zaczepnych z Malty. Niemcy zrezygnowali jednak z planowanej inwazji skupiajac wysiłki na zdobyciu Egiptu. Po atakach, kiedy przydział pozywienia dla cywilów spadł do niecałych 300 gramów, Malta w 1942 została w odznaczona Krzyżem Jerzego.

Malta znajduje sie w strefie klimatycznej śródziemnomorskiej. Nie uswiadczymy tu silne wiatry, mgły, śnieg czy mróz. Średnia temperatura waha się od 14,1°C w zimie (listopad – kwiecień) do 32°C latem (maj – październik). Nasłonecznienie odpowiednio 6:46 godzin w okresie zimowym i 10:11 godzin latem. Opady, przeważnie deszcz, pojawiają się głównie w okresie zimy. Roczna suma opadów to 578 mm. Początki cywilizacji na Malcie sięgają aż 5200 lat p.n.e. gdy trafili tu z Sycylii pierwsi osadnicy. Około 3500 lat p.n.e. w miejscowości &

W 1947 Malta uzyskała autonomię wewnętrzną, a w 1963 proklamowane zostało powstanie Państwa Maltańskiego. Rok później Malta uzyskała całkowitą niepodległość jako członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Podpisany został też pakt obronny z Wielką Brytanią, który zezwalał na utrzymanie na wyspie brytyjskich baz wojskowych. W 1967 pakt ten został zerwany i dopiero po czterech latach udało się wynegocjować prowizoryczne porozumienie. 13 grudnia 1974 proklamowana została Republika Malty (Repubblika ta’ Malta). 1 maja 2004 Malta przystąpiła do Unii Europejskiej. Wiecej – Rome Holidays.

Malta – historia
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Author

admin

Related Articles

Prywatna szkoła rysunku dwujęzyczna Warszawa, Olsztyn - http://szkola-dwujezyczna-warszawa.eu/

Search

Back to Top

Bidet wiszący Catalano New Light 1BSLI00, sprzedaż zestawów igłofiltrów, Umywalka Simas Evolution 90x50cm EVO12, sprzątanie grobów na Północnym Warszawa, Umywalka Simas Evolution 31x27cm EVO13, Primacon taśmy transportujące, 6es7521-1bl00-0ab0 sterownik, Pomoc medyczna w Niemczech Helper, sprzedaż igłofiltrów elastycznych, gabloty ekspozycyjne - Paraga Centrum