Twórczość a terapia

Nauka 1 komentarz do Twórczość a terapia 19

nauka (58)Arteterapia czyli terapia przez sztukę jest świetnym środkiem oddziaływania na dziecko poprzez np. techniki plastyczne. Sztuka pomaga przedstawić swoje emocje, uczucia, lęki. Stosowana jest u dzieci, które są skryte, zahamowane, nadpobudliwe, odrzucone, tłumią emocje. Ta forma terapii ma za zadanie odblokować uczucia, a z drugiej strony przejąć nad nimi władzę. Edukacja przez sztukę jest świetną formą, z jednej strony pozwala uwolnić emocje, uczucia z drugiej rozwija twórczość, uczy nowych technik. Z jednej strony pomaga, z drugiej uczy. Arteterapia może przybierać formę terapii przez muzykę, teatr, książkę czy sztuki plastyczne. Oprócz oddziaływań terapeutycznych, nauczyciel rozwija w dziecku zainteresowania poszczególnymi dziedzinami, np. malarstwem, muzyką czy literaturą. Ma ona więc wartość terapeutyczną i edukacyjną, jak również relaksacyjną, ponieważ dąży do wyciszenia i wewnętrznego spokoju. Dziecko w arteterapii rozwija swoją twórczość, wyobraźnię i zdolności. Pozwala realizować się w ulubionej dziedzinie, czuje się spełnione i dowartościowane.

Twórczość a terapia